MSB kaynakları iddialar sonrası duyurdu: Tuğgeneral emekli edildi, tutuklamalar var…

Son dakika haberi… Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, makam aracıyla insan kaçakçılığı yapıldığı iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

Olaya karışan kişilerin tutuklandığı belirtilerek, “Birlik komutanı Tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir. Söz konusu olayda sınır geçiş kapısından sorumlu birlik komutanının görev yeri değiştirilmiştir” denildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan haftalık bilgilendirme toplantısında, “Irak ve Suriye’nin kuzeyinde, son bir haftada, 48 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak’tan bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 1048 oldu” denildi.

Sınır güvenliğine de değinilen açıklamada, “Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 364 şahıs yakalandı. Yakalanan şahıslardan 10’u terör örgütü mensubudur. 1390 şahıs ise hududu geçemeden engellendi. 01 Ocak’tan itibaren hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 4 bin 345’e yükseldi. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 55 bin 507 oldu” ifadeleri yer aldı.
 

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terörle mücadelesini sahanın gerekliliğine uygun, alışılmadık ve öngörülemez düzeyde, artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürdürdüğünü belirtti.

Aktürk, bu kapsamda Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, son bir haftada 48, 1 Ocak’tan bugüne kadar ise 1048 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

5 BİN 507 KİŞİNİN SINIRDAN YASA DIŞI GEÇMESİ ÖNLENDİ

Sınırlardan son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 10’u terör örgütü mensubu 364 kişinin yakalandığını, 1390 kişinin ise sınırı geçemeden engellendiğini bildiren Aktürk, “Böylelikle, 1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 4 bin 345’e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 55 bin 507 olmuştur.” dedi.

İsrail’in, 7 Ekim 2023’ten bu yana Filistin halkına yönelik orantısız ve acımasız saldırılarını sürdürdüğüne vurgu yapan Aktürk, şunları kaydetti:

“İsrail, daha fazla masum Filistinli ölmeden bir an evvel saldırılarını durdurmalı, Filistin halkının ihtiyacı olan insani yardımların girişine izin vermelidir. Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu zulme uluslararası toplumun artık dur demesi gerektiğini bir kez daha vurguluyor, bazı Avrupa ülkelerinin Filistin devletini tanıma kararlarını uluslararası hukuk, adalet ve vicdanın bir gereği olarak memnuniyetle karşılıyoruz. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen, bağımsız ve coğrafya bütünlüğüne sahip bir Filistin, sadece barış için değil, hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için şarttır.”

EĞİTİM VE TATBİKATLAR

Tuğamiral Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kapsamlı eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam ettiğine dikkati çekerek şu bilgileri verdi:

“45 ülke ve yaklaşık 11 bin personelin katıldığı ve bölgede icra edilen en büyük birleşik müşterek tatbikat olan EFES-2024’ün fiili atışlı arazi safhası, Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ile Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesi’nde başarıyla devam etmektedir. Fiili atışlı arazi safhası 9 Mayıs’ta başlayan EFES-2024’ün seçkin gözlemci gününün 29-30 Mayıs tarihlerinde icra edilmesi, tatbikat kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin etkinlik ve caydırıcılığının artmasına katkı sağlayan yerli, milli ve modern teknolojiyi haiz savunma sanayisi ürünlerimizin fuar anlayışı içerisinde sergileneceği savunma sanayi sergisi açılması planlanmaktadır. 28 Mayıs’ta Seferihisar İzmir’deki Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesinde açılacak sergiye 48 savunma sanayi firması katılacaktır.”

Ayrıca, İtalya’da Mare Aperto-Polaris/Italian Minex ile, Konya’da Türkiye-Katar ILGIN-2024 tatbikatlarının icra edildiğini belirten Aktürk, 21-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Deniz Aslanı tatbikatına katılım sağlandığını, 27-31 Mayıs tarihleri arasında Belçika’da Snow-Master ve Türkiye sınırları içerisinde Ramstein Guard-24 tatbikatlarının gerçekleştirileceğini söyledi.

Aktürk, Malezya’nın ardından 17-19 Mayıs tarihleri arasında Endonezya’ya liman ziyaretinde bulunan TCG KINALIADA korvetinin, bugün de Tayland’a liman ziyareti gerçekleştirdiğini, 25 Mayıs’ta ise bir sonraki liman olan Çin’e doğru seyre başlayarak Japonya intikaline devam edeceğini ifade etti.

Bakanlığa bağlı birlik ve kurumlara gerçekleştirilecek ziyaretlere de değinen Aktürk, “Bakanlığımıza bağlı birlik ve kurumlara, 16-19 Mayıs tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti Milli Savunma Üniversitesi heyeti tarafından ziyarette bulunulmuş, Birleşik Krallık Kraliyet Savunma Çalışmaları Akademisi heyeti tarafından 18 Mayıs’ta başlayan ziyaret devam etmekte, 26-30 Mayıs tarihleri arasında ise 144’üncü Dönem NATO Savunma Koleji Kıdemliler Kursu heyeti tarafından ziyaret yapılması planlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

DOĞAL AFETLERLE MÜCADELE VE İNSANİ YARDIM FAALİYETLERİ

Tuğamiral Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından insani yardım faaliyetlerine yurt içinde ve dışında ilgili bakanlık ve kurumlarla tam bir koordinasyon içerisinde destek verildiğini kaydetti.

Aktürk bu kapsamda, Afganistan’da meydana gelen sel felaketi sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle hazırlanan yaklaşık 23 tonluk insani yardım malzemesinin A400M tipi askeri kargo uçağıyla 17 Mayıs’ta bölgeye sevk edildiğini söyledi.

ENVANTERE ALINAN SANAYİ ÜRÜNLERİ

Tuğamiral Aktürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde geliştirilen ve üretilen yerli ve milli savunma sanayi sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerinin daha da arttığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in, 20 Mayıs’ta ASELSAN’ın Ankara Gölbaşı’ndaki tesislerinde gerçekleşen “Taşınabilir Erken İkaz Radar Sistemi Teslim Töreni”ne katıldığını hatırlatan Aktürk, “Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca, muhtelif miktarda Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L), Orta Menzilli Tanksavar (OMTAS) Silah Sistemi, Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi (AVCI) ile Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsizin (ÇBSMT) muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.” dedi.

​​​​​​​Bakanlık kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SEFERBERLİK VE SAVAŞ HALİ YÖNETMELİĞİ

Bakanlık kaynakları, Resmi Gazete’de yayımlanan Seferberlik ve Savaş Hali Yönetmeliği ile ilgili sorular üzerine de şunları kaydetti:

“6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile getirilen Anayasa değişiklikleri doğrultusunda “tüzük” kavramının Anayasadan çıkarılması ve 2941 sayılı Seferberlik ve Savaş Hali Kanununun 19 uncu maddesinin başlığında yer alan “tüzük” ibaresinin kaldırılarak “yönetmelik” olarak yeniden düzenlenmesi sebebiyle mevcut hukuki duruma uygunluğunun, Yönetmeliğin, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Devlet teşkilatı ve Millî Savunma Bakanlığı teşkilatında meydana gelen değişikliklere uyumunun, Seferberlik ve Savaş Hâli Tüzüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri Lojistik Seferber Olma Hazırlıkları Yönetmeliği, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Seferberliği Yönetmeliği ve Yedek Personel Erteleme Yönetmeliği olmak üzere dört ayrı düzenleyici işlemin Yönetmelik şeklinde tek mevzuat olarak daha kapsayıcı ve çağın gerektirdiği ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde düzenlenmesinin sağlanması maksadıyla “Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği “ 32553 sayılı ve 22 Mayıs 2024 tarihli Resmî Gazete ile yayımlanmıştır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir