Küçük arkeologlar iş başında: Müzeler Günü’nde kazı yaptılar

Her yıl 18 Mayıs’ta Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla kutlanan Müzeler Günü’nde, çeşitli ilkokullardan öğrenciler, Batman Müzesi’ni ziyaret etti.

Müzede görevli Uzman Arkeolog Abdurrahman Demir, teşhir alanında sergilenen eserleri öğrencilere anlatarak müze hakkında bilgi verdi. Öğrenciler, daha sonra müze bahçesinde kurulan Arkeopark alanında kazı çalışması yaptı. Etkinliğin ardından öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

‘ARKEOLOJİ IŞIĞINI GÖZLERİNDE GÖRMEK MUTLULUK VERİCİ’

DHA’nın haberine göre yaptıkları kazı çalışması etkinliğinin çocuklarda kültür bilinci oluşturduğunu ifade eden Uzman Arkeolog Abdurrahman Demir, “Türkiye’nin ilk Arkeopark’ı olma unvanını alan Batman müzemizin Arkeopark’ını gezdirdik. Arkeopark’ımız, Neolitik yerleşimden, Hasankeyf yerleşimine kadar, Orta Çağ’a kadar pek çok yapının ayağa kaldırılmış, yani canlandırmasının yer aldığı muhteşem bir park. Öğrencilerimize kültürü sevdirecek, kültür bilinci oluşturacak, geçmişten geleceğe izler nasıl taşınır, bunu öğretebilmek adına küçük arkeologlarımıza bir arkeolojik kazı çalışması yaptık. Tabi ki o ışığı çocuklarımızın gözlerinde görmek inanın bizi de çok mutlu ediyor. Öncelikle bir mini arkeolojik kazı yaptırdık öğrencilerimize. Daha sonra çıkan eserlerin nasıl kazı evinde yıkanması gerektiğini kısaca anlattık ve uygulamasını yaptık. Daha sonra da bizim için önemli olan çizim ve rapor işine geçtik. Bunları da yaptıktan sonra kendilerini okullarına uğurladık. Çocuklarımızla ya da gençlerimizle yaptığımız kazıda bizim için en önemli olan şey, çocuklarımızın gözlerinde gördüğümüz o heyecan. Ailelerimize buradan sesleniyoruz. Müzeler gününde saat 21.00’a kadar müzemiz açık. İstediğiniz zaman gelebilirsiniz. Müzemiz şu anda ücretsiz. Türkiye’nin pek çok yerinde de müzeler ücretsiz. Lütfen müzelere götürün. Çocuklarımız geçmişle geleceğin birer köprüleri. Bugünkü uygulamış olduğumuz arkeolojik kazıyla beraber miniklerimiz aslında birer küçük arkeolog oldu diyebiliriz. Bu şekilde kültür bilincini ömür boyu unutmayacak ve onların zihinlerinde muhteşem bir kültürel bilinç olarak kalacağına inancım tamdır. Gelecek yıllarda kültür varlığı gördüğünde bunu daha korumacı ve farkındalık yaratmış olarak geleceğe adım atmış olacaklardır” ifadelerini kutlandı.

‘GEÇMİŞTEKİ ESERLERİ İNCELERKEN ÇOK KEYİF ALDIM’

Arkeoloğun anlattıkları doğrultusunda kazı yaptıklarını söyleyen Fatih İlkokulu öğrencisi Beren Doğruyol, “İlk önce içerideki tarihi eserleri inceledik. Sonra çıkıp bahçede kürek ve kazma ile kazı yapıp, çıkan eserleri yıkayıp inceledik. Bir arkeolog ağabey bize kazının nasıl yapıldığını anlattı. Bizde onun anlattıkları doğrultusunda kazımızı yaptık. Toprağın altından taş, vazo ve küçük seramikler çıktı. Etkinlik çok eğlenceliydi. Geçmişteki eserleri incelerken çok keyif aldım. Kendimi o dönemde yaşıyormuşum gibi hissettim” diye konuştu.

İlk defa kazı yaptığını belirten Muhammed Ali Zengin ise şöyle konuştu: “Yaptığımız kazıda kumu kazıp sikke, vazo parçaları ve seramik parçaları bulduk. Sonra onları yıkayıp, inceledik. Onları inceledikten sonra hocalarımız bize bunların değerini anlattı. İlk defa bir müzeye gelip bir kazı yaptım ve bu beni çok heyecanlandırdı. Kazıdan dolayı çok keyif aldım. Bize bu etkinliği yaptırdıkları için okulumuza ve müzemize teşekkür ediyoruz.”

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir