Kirada Kara Temmuz Kapıda! Yüzde 65 Korkusu

Borçlar Kanunu’na 8 Haziran 2022’de eklenen geçici maddeyle konut kiralarına getirilen yüzde 25 zam tavanının sonuna gelindi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bitiş sinyalini verdiği zam sınırının, piyasada tam karşılık bulmadığını belirten sektör temsilcileri, yüzde 100’ü aşan artışların görüldüğüne işaret ediyorlar. Şu anda ev sahiplerinin, sürenin dolacağı 1 Temmuz’u beklediğine dikkat çekiliyor.

Bu süreden sonra, yeni sözleşmelerin 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yenileneceğine dikkat çeken uzmanlar, ayrıca beş yılını dolduran kiracılar için de kira tespit davaları açılabileceğini belirtiyorlar. Öte yandan kira davaları da halen devam ediyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un Mayıs ayında yaptığı açıklamaya göre, kira davalarında arabulucuya başvuru sayısı 169 bin 255’i bulurken, başvuruların 62 bin 783’ünde anlaşma sağlanamadı.

“Tahliye Davaları Yığılır”

Kakıcı & Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, kiracıların ciddi sıkıntıya gireceğine işaret ederek şu değerlendirmelerde bulundu: “Konut kiralarına getirilen yüzde 25 kira artış sınırı, 1 Temmuz 2024’te sona erecek. 2 Temmuz 2024’ten itibaren kira artışları, 12 aylık enflasyon ortalamasına göre belirlenecek. İki yıldır yüzde 25 kira artışı üzerinden kendi ekonomisini zar zor götüren kiracı, temmuz sonrasında yüzde 65 oranında kira artışları ile karşılaşacak.

Kiracıların bu yükü kaldırması mümkün değil. Bu kez de kiraların ödenmemesi sorunu ortaya çıkacak ve yeniden mahkemelerde tahliye davalarıyla yığılmalar yaşanacak. Şu an Ankara ve İstanbul’da Sulh Hukuk Mahkemelerinin sayısının artırılması da bunun açık bir göstergesi.”

“Temmuzda Yüzde 65’le Başlar”

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman, TÜFE’nin bir alt kalemi olan “gerçek kira” endeksindeki yıllık yüzde 120’nin üzerindeki artışa işaret ederek, söz konusu yüzde 25 kira sınırlamasının piyasada karşılığını bulmadığını ifade etti. Kira sınırlamasının kalkmasıyla 12 aylık ortalamalara göre TÜFE oranında artışların beklenebileceğini kaydeden Büyükduman, “Kira sınırından dolayı gelecek yıl artışları dikkate alarak rayiç belirleniyor.

10 bin olan bir yere 15 bin kira bedelle, ‘önümüzdeki yıl kira artışının gerisinde kalacağı için rakam bu’ diyor mülk sahipleri. Şimdi bir rahatlama sağlanır. 1 Temmuz’dan itibaren 12 aylık ortalamalara göre yaklaşık yüzde 65 kiralar artar” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir