Altındaki sert düşüş sürüyor

Haftaya düşüşle başlayan altın fiyatları bu seyrini yeni güne taşıyor

Gram altın bugün resmi rakamlarda 2.409 TL’den satılıyor. Dün 2.419 TL seviyesinde günü kapatmıştı.

Resmi rakamları bunu gösterse de Kapalıçarşı’da durum daha farklı. Kapalıçarşı bu fiyatları altın alabilmek ne mümkün? Bugün Kapalıçarşı’da gram altın 2.555 TL civarında tezgahlarda yerini aldı. Dün ise 2.580 TL civarında satılıyordu.

İşte Kapalıçarşı altın fiyatları…

Gram altında ki bu düşüşün sebebi yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Gram altını etkileyen faktörler arasında yer alan ons altındaki gerileme, gramda ki düşüşü daha da tetikliyor. Ons altın hafta başına kayıplarla başladı.

Dünü 2.330 dolar seviyesinde kapatan ons altın, bugün 2.295 dolar seviyesine kadar geriledi. Ons altında kayıp yüzde 3’e kadar yaklaştı. Bu düşüşlerin de etkisiyle gram altında ki kayıplar daha da derinleşti.

Bu düşüşe bir de Fed belirsizliği ekleniyor. Fed’in faiz indirim politikasına ne zaman başlayacağı piyasalar tarafından merakla beklenirken, dolar tarafı bu süreçte güçlü bir seyir sergiliyor.

Dolardaki güçlü duruş değerli metaller üzerinde baskı oluşturuyor. Tüm bu faktörler altındaki düşüşü etkileyen önemli faktörler arasında yer alıyor.

Ancak piyasa uzmanları, altın fiyatlarının gelecek dönemde pozitif bir seyir sergileyebileceğini öngörüyor. Düğün sezonun açılması ve Fed’in gelecek dönemde faiz indirimine başlayacağı tarihin netleşmesi altın fiyatlarını yeniden yükselişe geçirebileceğini belirtiyor.

Dolar endeksi TSİ 10.05’te 106,205 seviyesinde yükselişlerini koruyor. Bu hafta ABD tarafında kişisel tüketim harcamaları verisi ve büyüme rakamları yakından takip edilecek. ABD tarafında açıklanacak olan bu veriler, dolar tarafında etkili olabilir. Dolarda yaşanabilecek hareketlilik ise değerli metaller ve para piyasaları üzerinde etkili olabilir.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir